facebook instagram blog

Zakładanie uszczelek w oknach - krok po kroku

Grudzień 16, 2020

Okna i drzwi to miejsca, przez które najczęściej uchodzi ciepło z wnętrza budynku. Następuje to szczególnie po kilku latach użytkowania stolarki otworowej, w której uszczelki przestają być szczelne i przepuszczają ciepło z wnętrza, ale też zimno z zewnątrz. Kiedy zauważymy, że coś złego dzieje się z naszymi oknami warto rozważyć wymianę uszczelek, które pozwolą zachować prawidłową temperaturę w pomieszczeniu.

Kiedy wymienić uszczelki w oknach?

Nie wszyscy wiedzą, ale uszczelki należy konserwować, aby zachowały jak najdłużej swoje właściwości. Zaniedbane parcieją i przestają izolować przed chłodem oraz ciepłem napływającym do pomieszczenia z zewnątrz. Jeśli zauważymy, że pomimo zamkniętego okna widać ruch powietrza w pomieszczeniu to jest to znak, że nasze okna są nieszczelne. Innym symptomem wskazującym na to, że czas zastanowić się nad wymianą uszczelek jest ich twardość. Często otwieranie okien powoduje, że z jednej strony narażone są one na zabrudzenie, ale też działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych co może powodować na ich łamanie się. Dlatego, jeśli zaobserwujemy, że uszczelki przepuszczają wodę lub powietrze to oznaka, że czas je wymienić na nowe. 

Wymiana uszczelki krok po kroku

Wymiana uszczelek nie jest trudna, ale wymaga znajomości budowy profilu okiennego. Szczególnie, że każdy producent ma nieco inną technologię, a zatem montaż uszczelki trzeba będzie dostosować do wymogów producenta. Decydując się więc na wymianę należy sprawdzić model okna, jego typ oraz rozmiar, a następnie na tej podstawie dobierzemy uszczelki, które spełnią swoje zadanie izolacyjne. Następnie klient otrzymuje uszczelki, które może samodzielnie wymienić. Przed przystąpieniem do działania należy usunąć stare uszczelki i wszelkie zanieczyszczenia, które zgromadziły się w przestrzeniach profilu okiennego. Można to zrobić używając ciepłej wody z płynem lub dedykowanych środków myjących. Kiedy ta czynność zostanie wykonana, należy zacząć montaż nowych uszczelek. Zaleca się rozpocząć wymianę od góry okna, a następnie kierować się w dół po bokach. Uszczelka powinna być docięta na wymiar, co można zrobić mając stare uszczelki. W przypadku, kiedy uszczelki są zgrzewane w narożnikach, wtedy należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy montażowej, która posiada wyspecjalizowany sprzęt pozwalający na szybką wymianę uszczelek okiennych.

Wróć

 

FHPU DOMINO
UL. SABINOWSKA 18 | 42-200 CZĘSTOCHOWA