facebook instagram blog

Jak prawidłowo uszczelnić stolarkę z PCV?

Październik 20, 2020

Montaż okien z PCV dla osób patrzących z boku wydaje się banalny. Jednak zastanawiające jest to, że tak dużo właścicieli mieszkań i domów narzeka na szczelność, właściwości termoizolacyjne stolarki okiennej. Decydowali się na wymianę starych okien by podnieść komfort życia, obniżyć opłaty za ogrzewanie, a tymczasem, jak oknami wiało, tak wieje. Może nie tak wyraźnie jak w przypadku okien drewnianych starego typu, ale jednak straty ciepła są zauważalne. Dziś zajmiemy się błędami w montażu okien PCV, zdradzimy wam jak powinien wyglądać prawidłowy ich montaż i uszczelnienie?

Od czego rozpocząć uszczelnianie okien z PCV?

W przypadku montażu okien podstawą jest zakup odpowiedniej stolarki PCV wraz z parapetem. Jest to ważne w szczególności w budynkach energooszczędnych, które z założenia musi cechować idealna izolacja termiczna i akustyczna. Aby właściwie uszczelnić okno i cieszyć się domem, mieszkaniem energooszczędnym ważne jest przeprowadzenie właściwych prac montażowych od samego początku. Chodzi o odpowiednie posadowienie okna w otworze okiennym. Pamiętajmy, że w zależności od tego, czy mamy ścianę jedno-, dwu-, czy trzywarstwową położenie okna będzie różne. Błędy na tym etapie mogą być przyczyną powstania nieszczelności, a każda nieszczelność prowadzi do strat ciepła.

Należy pamiętać, że okna w murze muszą być idealnie umieszczone w otworze okiennym w każdej płaszczyźnie, czyli zarówno na głębokość, jak i wysokość. Jako specjaliści do montażu stolarki okiennej widzieliśmy różne „cuda”, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Do najczęstszych błędów monterskich w stolarce okiennej zalicza się niewłaściwe zachowanie odstępów okna od otworu okiennego. Musi być ono równe z każdej strony, czyli czy to u góry, czy po bokach odległość od muru musi być równa. Dół to oczywiście dodatkowa przestrzeń na parapet.

Okna energooszczędne uszczelnianie w ciepłym montażu

Gdy mamy do czynienia ze stolarką okienną PCV energooszczędną, musimy dodatkowo pamiętać o uszczelnieniu właściwym ościeżnicy. Zlikwidowanie mostków termicznych pozwoli na ograniczenie miejsc utraty ciepła. Służą temu specjalne zewnętrzne taśmy paroprzepuszczalne, chroniące przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Środkową warstwą (przy błędnym montażu, niekiedy jedyną) jest pianka poliuretanowa do uszczelniania okien. Nakładamy ją między okno a ościeżnicę. Ostatnią warstwą od wewnątrz jest folia paroszczelna, chroniąca piankę przed wilgocią.

A co ze stolarką okienną eksploatowaną przez wiele lat?

Może się zdarzyć, że z czasem będzie potrzeba poprawy szczelności okien poprzez wymianę uszczelki w oknach. Pamiętajmy, że jest to element wymienny, najmocniej eksploatowany w codziennym użytkowaniu okna. Zwykle do okien PCV stosowane są uszczelki EPDM lub poliuretanowe i takich samych musimy trzymać się podczas ich wymiany. Właściwa pielęgnacja okien, w tym okresowe czyszczenie samych uszczelek może wydłużyć ich żywotność i sprawić, że wymiana uszczelek w oknie nie będzie konieczna.

Wróć

 

FHPU DOMINO
UL. SABINOWSKA 18 | 42-200 CZĘSTOCHOWA