facebook instagram blog

Co to znaczy, że dom jest pasywny?

Marzec 8, 2021

Domy pasywne robią obecnie dużą karierę i są coraz bardziej popularne. Są to specyficzne obiekty budowlane, które dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym pozwalają skutecznie zminimalizować zapotrzebowanie na energię. Co ciekawe może ono być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w domach standardowych. W związku z tym jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne i energooszczędne, ale również proekologiczne. Dlaczego? Gdyż wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu, strony świata i nowoczesną technologię, do stworzenia budynku, który oszczędza energię, a jednocześnie zapewnia domownikom wysoki komfort cieplny i dużą ilość naturalnego światła.

Rozwiązania w domach pasywnych

Jednym z ważniejszych elementów w domach pasywnych są okna. Od strony południowej umieszcza się duże przeszklenia, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie ciepła promieni słonecznych, jak i naturalnego światła. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie budynku przed stratami ciepła. Oprócz izolacji ścian, istotne jest odpowiednie uszczelnienie okien. Właściwie dobrane uszczelki pozwalają zachować właściwości izolacyjne okien oraz chronią przed wilgocią, będącą przyczyną rozwoju grzybów i pleśni. Uszczelnienie okien sprawia, że we wnętrzu domu panuje komfortowa temperatura. Jak wybrać właściwe uszczelki do okna? Wystarczy skontaktować się z naszym pracownikiem. Jako dystrybutor uszczelek do okien PCV Aluplast, Veka i innych doskonale wiemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

 

Oprócz uszczelnienia okien, należy zadbać o wymianę powietrza w budynku. Nowoczesne szczelne okna można wyposażyć w nawiewniki – niewielkie urządzenia o stałym lub regulowanym przekroju, zapewniające stałą lub zmienną wymianę powietrza. Niektóre nawiewniki wyposażone są w przepustnicę, którą można regulować przepływ powietrza.

 

W domach pasywnych ważna jest sama konstrukcja ścian, które zwykle są kilkuwarstwowe i odpowiednio docieplone. Stosuje się tu również pompy ciepła i rekuperację, w celu wykorzystania naturalnych pokładów energii. Częstym zjawiskiem w domach pasywnych jest również instalacja fotowoltaiczna, która pozwala na zaopatrzenie nieruchomości w prąd, jak również może przyczyniać się do ogrzewania. Budując dom pasywny maksymalnie ograniczamy koszty związane z jego późniejszą eksploatacją, jak i jego wpływ na otaczające środowisko. Dom pasywny ma za zadanie się w nie wtopić i stać się integralną częścią, a jednocześnie naszym bezpiecznym schronieniem.

Budownictwo przyszłości

Budowa domów pasywnych jest coraz częściej przedstawiana w kontekście budownictwa przyszłości. Zdaniem wielu osób, takie mądre wykorzystanie nowoczesnych technologii i składników naturalnych może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, a tym samym do zapewnienia bezpiecznego miejsca na ziemi kolejnym pokoleniom. Jeśli rozważamy budowę domu pasywnego warto postawić sobie pytanie: jaki świat chcemy pokazać i pozostawić naszym dzieciom?

Wróć

 

FHPU DOMINO
UL. SABINOWSKA 18 | 42-200 CZĘSTOCHOWA